Ukázky Výcvik koní Výcvik jezdců Ustájení Prodej koní Vyjížďky Přednášky

Koně

Jiskra v jejich očích, pára z nozder v chladném ránu, vůně hřívy, pohodlí koňského hřbetu, uši nastražené k poslouchání a zadržený dech, tep krve v žilách přítele...

VÝSLEDKY SOUTĚŽE!

Malá fellská klisnička se jmenuje...

Grinn Fallain Dubh Gaol [grin fallan duv gíwl]

V překladu (prioritní významy) Krásný zdravý černý mazlík. :)
Říkat jí budeme Gaol, Dubh Gaol. Nebo Grinn nebo všechno. :)) Beztak bude mít nejméně deset jmen, jako každý tady. :D :)) (Snad ji minou přezdívky jako Zelený kyblík. :D … Resp. Doufám, že jí to nezůstane… :D )

Výběr byl nadmíru těžký. Do hlavního hlasování se dostalo třicet jmen!
Samotný výběr trval několik hodin (pět) dlouho do noci a krom přemýšlení, losování a házení mincí bylo jméno konzultováno s malou, přičemž olizováním a okousáváním vybírala jména do dalšího kola. :D Finální jméno znělo Dubh Fallain Gaol a malá si ho vybrala sama ze čtyř posledních... než jsem stačila mrknout, osvojila si ho do žaludku. :D Do vínku dostala ještě k tomu Grinn, které získalo spolu s Dubh nejvíce hlasů.
Poetičtějších překladů lze vymyslet hned několik… Pro zajímavost si přečtěte, co všechno v sobě nosí slovo fallain.


1. zdravý
2. solidní
3. pevný
4. spolehlivý
5. přesvědčivý
6. důkladný
7. bezpečný
8. moudrý
9. pořádný
10. tvrdý
11. blahodárný
12. hojivý
13. vzkvétající

Kéž malé nosí jméno štěstí a provází ji krásným životem! =)

Malinká fellská klisnička

Nakonec jsou všechna čtyři slova jména příspěvky od členů naší skupiny. Ale protože jsme chtěli někoho obdarovat, zvolili jsme několik možností výběru výherce. Na postupu jsme se většinově neshodli, takže ... takhle to dopadlo:

Výhercem poukázky na slevu v hodnotě 300 Kč na jakékoliv naše služby vč. ubytování na základě slosování všech zúčastněných je

Lenka Peclová z Březí

:) Gratulujeme! =)

A protože chceme rozdávat radost, máme ještě pro tři další, kteří se blížili významem či podobností slova po poukázce v hodnotě 100Kč.
Jsou to:

Kateřina Wágnerová


Tereza Lagnes Jašová


Daniel Danorix Vávra

A k tomu ke všemu jsme měli nesmírnou radost za každý příspěvek a za vaši účast v soutěži a zájem, zveme každého účastníka na oslavu Beltinne, přičemž se jedná o komornější akcičku, kdy uctíme dávné zvyky i bohy a při této příležitosti i popřejeme Grinn Fallain Dubh Gaol do života, aby ji jméno provázelo jen samým štěstím a jméno jí v kruhu mezi ohni slavnostně přiřkneme. ;)
Pokud se chcete zůčastnit, pak nás, prosím kontaktujte, pokud možno co nejdříve, abychom se mohli domluvit na podrobnostech. ;)

O úplňku jsem si snědla jméno! :)) To je moje mamka, fellka Lilly. :)

fellky

Koně jsou pro nás equites kapitola sama pro sebe, tak jak tomu bylo onehdá. Equites bylo u Keltů označení pro vrstvu jezdectva, vrstvu válečníků na koních či vozech, jejich rodin a družin. V hierarchii společnosti byli váženi nad pěší válečníky. Ve skutečnosti žádný med, ale přesto sladká odměna. Postarat se o koně, zaopatřit a vychovat válečného koně je strastiplná cesta s nádherným cílem. (Kterým je cesta?) Stojíme na ní i teď, po více než dvou tisících létech a zimách. A chceme po ní jít až do konce.

Koníci, které Equites Gabreta má, jsou vychováváni v podmínkách jim co nejvíce přirozených. Metody výcviku jsou založené na přiřozené komunikaci a korespondují s výcvikem keltského koně pro cestování, boj, lov, soutěže a partnerství s člověkem. Naše družina se může chlubit rovnou několika koníky. Jednak běžnými teplokrevnými typy, které za Keltů běžné nebyly, ale ani nepřípustné. A dále pak zástupci koníků vyšlechtěných z posledních keltských koní, kteří za námi absolvovali dalekou cestu z Brittaine. Naše černé havraní peří. :)

Pár slov o fellech

Není tomu tak dávno, kdy se naše keltské řady rozrostly o nové přírůstky. Milé hravé krásné koňské kamarády. Tři klisničky fellského ponyho, který pochází z britských ostrovů, kde se po tisíciletí vyvíjel, křížil a uzpůsoboval podmínkám. Tento koník byl ovlivňován mnohými národy (Skandinávci, Féničany, Kelty,…), které v posledním tisíciletí před naším letopočtem připlouvaly a osidlovaly Británii, a které s sebou přivezly i své „soumary“ – dobytek a jezdecké i pracovní koně. Tato různá dovezená plemena měla vliv na utváření místních koníků (Daleský, Skotský horský pony, Galloway i Fell). Fell dostal jméno podle svého domova, místního výrazu pro peninské pohoří, kde jsou nejen hory, ale i vřesoviště a blata. V jeho žilách koluje především krev divoká gallowayská - poníka, kterého používali obávaní skotští nájezdníci. Malý a rychlý koník, ne nadarmo stál u zrodu anglického plnokrevníka. Škoda jen, že v 19. století úplně vymizel, ovšem jeho znaky se na fellovi dochovaly do dnes a jsou zřetelně viditelné. Ne nadarmo se říká, že fell je moderním nástupcem galoweye. Koník to není veliký, jeho výška je maximálně 142 cm a říká se, že je „pevný jak skála“. Celkový dojem z něj je úžasný, čiší z něj houževnatost, síla, ušlechtilost a především živost. Když ho vidíte, říkáte si „to je takový malý hodný poník pro děti“, ovšem na druhý pohled zjistíte, jak je inteligentní a zvídavý, učí se rád nové a nové věci. Hodně si pamatuje a rychle se učí i těžké věci. Ale pokud se začne nudit, dokáže nám to pořádně osladit. ;)